روغن موتور, فیلتر روغن

نحوه تعویض فیلتر روغن در منزل👷🏽

تعویض فیلتر روغن

نحوه تعویض فیلتر روغن در منزل👷🏽

نحوه تعویض فیلتر روغن در منزل👷🏽

هر زمانی که صحبت از تعویض روغن خودرو می شود تعویض فیلتر روغن خودرو  هم پا به میدان می گذارد بی پرده بخواهیم بگوییم فیلتر روغن موتور یکی از اجزای حیاتی در خودروی شماست.  فیلتر روغن با جلوگیری از ورود آلاینده های مضر به داخل سیستم، از آسیب شدید موتور جلوگیری می کند.

برای ادامه عملکرد صحیح موتور، فیلتر روغن ها باید به طور معمول تغییر کنند تا از گرفتگی جلوگیری شود. گرفتگی منجر به جریان ضعیف روغن و خروج آلاینده ها به داخل سیستم می شود. این امر می تواند بر عملکرد و کاهش طول عمر موتور تأثیر بگذارد. اکثر خودروها بین هر 10000 تا 15000 کیلومتر تعویض فیلتر را توصیه می کنند.

 

فیلتر روغن

 

فیلتر روغن

 

از خود روغن به عنوان روان کننده برای جلوگیری از اصطکاک استفاده می شود. اصطکاک بین قطعات فلزی، قطعات را فرسوده می کند و به شدت به موتور آسیب می رساند. اصطکاک ممکن است باعث گیرکردن یا توقف آن شود و در نتیجه احتمال خرابی کامل موتور وجود داشته باشد.

برای جلوگیری از کاهش عملکرد یا حتی خرابی موتور، بهتر است خودروی خود را همانطور که در طول زمان توصیه شده است نگهداری کنید. این شامل روغن موتور و فیلتر است که در برنامه سرویس یا دفترچه راهنمای مالک توصیه شده است.

فروشگاه اینترنتی روغن موتور پارس دارای طیف وسیعی از فیلترهای روغن  با برند های معتبری مانند رانی، سرکان، تهران پالا و کاسپین است که برای انواع زیادی از وسایل نقلیه مناسب است.

نحوه تعویض فیلتر روغن در منزل👷🏽

تعویض فیلتر روغن می تواند کمی مشکل باشد، زیرا برای انجام آن باید ماشین را بالا ببرید. اگر اعتماد به نفس ندارید، به نزدیکترین مکانیکی خود بروید، جایی که یک تکنسین ماهر می تواند به شما کمک کند. فروشگاه اینترنتی روغن موتور پارس همچنین می تواند فیلتر روغن مناسب را برای شما تهیه کند.

حتما بخوانید:  افزایش 20 الی 40 درصدی نرخ قیمت روغن موتور تابستان 1403

نحوه تعویض فیلتر روغن موتور کار سختی نیست، چنانچه احساس اعتماد به نفس می کنید، برای راهنمایی در مورد اینکه چگونه می توانید به بهترین نحو فیلتر روغن خود را عوض کنید ، ادامه مطلب را بخوانید.

ابزار و نکات

 

نحوه تعویض فیلتر روغن

نحوه تعویض فیلتر روغن

پس برای تعویض فیلتر روغن موتور به چه چیزی نیاز دارید؟

 • فیلتر روغن
 • مجموعه آچار فیلتر روغن
 • آچار سوکت
 • ظرف یا ظرف تخلیه روغن
 • روغن موتور نو
 • شستشوی روغن موتور (اختیاری)
 • قیف
 • پایه یا رمپ جک و اکسل
 • دستکش کار
 • واشر پلاگین تخلیه جدید (بررسی کنید که آیا دفترچه راهنمای مالک این موضوع را قبل از شروع به کار توصیه می کند)
 • دفترچه راهنمای مالک شما

چه فیلتر روغنی نیاز دارم؟

اگر نمی توانید یک فیلتر جایگزین دقیق پیدا کنید، ممکن است مطمئن نباشید که به دنبال چه چیزی باشید. می توانید مقاله ما را در مورد نحوه انتخاب فیلتر روغن مناسب برای ماشین خود در اینجا بخوانید. متخصصان روغن موتور پارس طیف وسیعی از فیلترها را دارند و می توانند به شما توصیه کنند که چه گزینه هایی در دسترس شما هستند.

همچنین شما می توانید پس از مطالعه این مقاله فیلتر روغن انواع خودرو های داخلی  نظیر فیلتر روغن پراید، فیلتر روغن 206، فیلتر روغن تیبا، فیلتر روغن سمندef7، فیلتر روغن ال 90، فیلتر روغن پژو، فیلتر روغن دنا، 207 و… و خارجی نظیر فیلتر روغن جک s5، تیگو، MVM، هیوندای و…

قدم به قدم

ابتدا باید روغن موتور قدیمی را قبل از تعویض فیلتر پاک کنید. این به افزایش عمر فیلتر کمک می کند و اطمینان حاصل می کند که بلافاصله پس از نصب با لجن یا رسوب آلوده نمی شود.

برای آسان‌تر کردن کارها، یکی از کارهایی که می‌توانید از همان ابتدا انجام دهید، گرم کردن سریع روغن است. این کار را می توان با روشن کردن ماشین خود برای بیش از چند دقیقه انجام داد که باعث می شود روغن بهتر جریان یابد.

حتما بخوانید:  بهترین فیلتر آلات ایرانی برای انواع خودروها + معرفی برند های معتبر فیلتر برای انواع خودرو

اگر اینقدر تمایل دارید، می توانید در این مدت از شستشوی روغن موتور برای کمک به تمیز کردن سیستم قبل از افزودن روغن جدید استفاده کنید. موتور را برای مدت زمان پیشنهادی روی بطری روشن کنید، سپس اجازه دهید روغن کمی خنک شود.

مطمئن شوید که از وسایل ایمنی مانند دستکش کار و عینک ایمنی استفاده کنید، در صورتی که روغن داغ تر از حد انتظار شما باشد! عدم انجام این کار ممکن است منجر به سوختگی شدید شود.

مرحله بعدی این است که:

 • ماشین خود را بالا ببرید

همه چیز از اینجا به پایان رسیده است! ابتدا یک منطقه مسطح برای بالا بردن ماشین پیدا کنید. سپس می توانید آن را با رانندگی روی سطح شیب دار، با استفاده از پایه های جک یا جک هیدرولیک کف بالا ببرید. هنگام استفاده از جک، قبل از بلند کردن، مطمئن شوید که ماشین در پارک است.

 

برای دسترسی آسان تر به فیلتر، استفاده از چهار پایه جک در هر گوشه ماشین ایده خوبی است. قبل از رفتن به زیر از ایمن بودن آنها اطمینان حاصل کنید. برای راهنمایی در مورد بهترین مکان قرار دادن جک ها می توانید کتابچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید.

 • پلاگین تخلیه را پیدا کنید

کتابچه راهنمای مالک شما در طول این فرآیند یک نجات دهنده خواهد بود. همچنین می توانید با آن مشورت کنید تا پلاگین تخلیه روغن را پیدا کرده و سپس تشت تخلیه روغن را زیر آن قرار دهید. توجه داشته باشید که روغن با زاویه جریان دارد، بنابراین آن را مستقیماً زیر آن قرار ندهید. باید دوشاخه را با یک آچار پریز باز کنید، سپس می توانید بقیه را با دست باز کنید.

 • روغن را خالی کنید

 

خالی کردن روغن

خالی کردن روغن

 

اجازه دهید تمام روغن قدیمی تخلیه شود و سپس دوشاخه را به جای خود برگردانید. با دست محکم کنید و سپس با آچار سوکت محکم کنید. دقت کنید که بیش از حد سفت نکنید. دفترچه راهنمای مالک شما ممکن است نشان دهنده استفاده از واشر جدید دریچه تخلیه باشد. بهتر است قبل از شروع فرآیند تعویض فیلتر روغن بررسی کنید که آیا این مورد وجود دارد یا خیر. اگر چنین است، آن را روی دریچه تخلیه قرار دهید و سفت کنید.

 • فیلتر روغن قدیمی را بردارید

اکنون می توانید به تعویض فیلتر روغن بروید. برای برداشتن مخزن موجود، تشت تخلیه روغن را زیر آن قرار دهید تا روغن سرگردان گرفته شود. فیلتر را باز کنید و سعی کنید آن را صاف نگه دارید تا از ریختن بیش از حد از داخل جلوگیری کنید. سپس می توانید فیلتر قدیمی را دور بریزید.

 • فیلتر روغن جدید را نصب کنید

قبل از پیچ کردن فیلتر جدید، مطمئن شوید که O-ring را با روغن تمیز کمی چرب کنید. این به جلوگیری از اتصال کمک می کند. فیلتر جدید را مطابق با مشخصات خودرو روی آن قرار دهید.

 • با روغن تمیز پر کنید

هنگامی که این کار تکمیل شد و همه چیز به طور ایمن در جای خود قرار گرفت، می توانید دوباره روغن موتور را پر کنید. از قیف برای کمک به جلوگیری از ریختن و پر کردن با مشخصات صحیح استفاده کنید. این را می توان در کتابچه راهنمای مالک خود پیدا کرد. پر کردن بیش از حد روغن می تواند برای موتور شما مضر باشد.

 • موتور را روشن کنید و نشتی را بررسی کنید

پس از پر کردن، ماشین را روشن کنید و ببینید که آیا به خوبی کار می کند یا خیر. نشتی در نزدیکی دریچه تخلیه و فیلتر روغن را بررسی کنید و مطمئن شوید که همه چیز به درستی آب بندی شده است. در صورت وجود نشتی، خودرو را خاموش کرده و در صورت نیاز آن را تعمیر کنید. سطح روغن را با میله اندازه گیری چک کنید، ماشین را پایین بیاورید و شما آماده هستید!

حتما بخوانید:  گرانروی یا ویسکوزیته

بعدش چی

اگر در طول این فرآیند احساس کردید که به مشکلی برخورد کرده اید، روغن موتور پارس شبکه ای از فروشگاه ها در سراسر هرمزگان دارد که می توانند به شما کمک کنند. طیف وسیعی از فیلترهای روغن با کیفیت بالا برای انتخاب وجود دارد و تکنسین های متخصص ما می توانند در صورت نیاز آنها را در خودروی شما نصب کنند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *