روغن موتور

10 روش تشخیص زمان تعویض روغن موتور خودرو

تعویض روغن موتور

10 روش تشخیص زمان تعویض روغن موتور خودرو

1.صداهای غیرمعمول از موتور شما

هیچ کس دوست ندارد صداهای ناآشنا را از ماشین خود بشنود، به خصوص از موتور. اگر صدای تق تق از موتور خود می شنوید، می تواند چیزی به سادگی تعویض روغن دیرهنگام باشد. وقتی روغن کهنه و قدیمی باشد، کار خود را به درستی انجام نمی دهد، به همین دلیل ممکن است هنگام حرکت ماشین صدای تق تق بشنوید. این باید پس از تعویض روغن برطرف شود.

اگر در هنگام احتراق صدای تیک تیک از موتور خود شنیدید، ممکن است نشان دهنده نیاز به تعویض روغن باشد. هنگامی که ماشین خود را روشن می کنید، روغن در سراسر موتور گردش می کند. اما با روغن کثیف، زمان بیشتری برای روشن شدن موتور طول می کشد، که باعث ایجاد صدای تیک تیک می شود. این وظیفه روغن است که موتور و تمام قطعات آن را روغن کاری کند تا از یک سواری نرم اطمینان حاصل شود. با این حال، روغن قدیمی و کثیف به خوبی روغن تمیز روغن کاری نمی کند. در عوض، قطعات زمانی که نباید به هم ساییده شوند. این می تواند منجر به صداهای غیرمعمول از جمله ضربه زدن، تیک تیک یا ساییدن شود. هنگامی که متوجه صداهای غیرمعمول از موتور خود شدید، فوراً آن را نزد مکانیک خود ببرید و در صورت احتیاج به تعویض روغنی برده و روغن خودروی خود را تعویض نمایید.

حتما بخوانید:  SAE چیست + گرید‌های گرانروی روغن موتور

2.روغن کثیف

هنگام بررسی روغن باید به بافت آن توجه کنید. باید شفاف یا مایل به زرد باشد. همانطور که روغن در موتور حرکت می کند، رنگ آن تیره می شود. روغن تیره تر به این معنی نیست که نیاز به تعویض روغن دارید، اما نمی خواهید روغن شما کثیف باشد.

توجه به بافت روغن نیز ضروری است. آیا ذره ای از کثیفی یا کثیفی روی میله خود می بینید؟ روغن شن، غلیظ یا دانه دار موتور را آنطور که باید روغن کاری نمی کند. علاوه بر این، اگر بافت روغن شما را به یاد ماست صبحانه تان می اندازد، قطعا زمان تعویض روغن فرا رسیده است.

گیح اندازه گیری میزان سطح روغن

 

 

3.کم بودن سطح روغن در موتور

اگر سطح روغن پایین باشد، خطر آسیب رساندن به موتور را دارید، بنابراین باید آن را با میله گیج اندازه گیری بررسی کنید. هنگامی که آن را بیرون کشیدید، آن را پاک کنید، دوباره آن را وارد کنید و به جایی که روغن روی چوب علامت زده است توجه کنید. باید بین خطوط حداقل و حداکثر باشد. بررسی منظم سطح روغن یک راه عالی برای تشخیص نشتی است. وقتی روغن شما کم است، وسیله نقلیه خود را برای سرویس به مکانیک مورد اعتماد ببرید. در غیر این صورت ممکن است برای همیشه به موتور آسیب وارد کنید که در مقایسه با تعویض روغن، تعمیر هزینه بر است.

4.روشن شدن چراغ هشدار در صفحه کیلومتر

برخی از خودروها دارای سیستم هشدار داخلی هستند تا زمان تعویض روغن بعدی را به شما هشدار دهد. سایر چراغ‌های هشدار روی داشبورد شما نیز می‌تواند نشانگر تعویض دیرهنگام روغن باشد. برای مثال، ممکن است متوجه شوید که چراغ چک موتور روشن است. اگر خوش شانس هستید، تعویض دیرهنگام روغن می تواند دلیل آن باشد.

حتما بخوانید:  خرید روغن موتور پژو پارس TU5

تعویض به موقع روغن موتور

چراغ هشدار تعویض روغن

5.خروج دود از اگزوز

انتشار گازهای گلخانه ای خودرو یک نگرانی واقعی است. بیشتر خودروهای مدرن دودی از لوله اگزوز ندارند. با این حال، زمانی که روغن موتور بیش از حد رقیق یا کثیف باشد، ممکن است بیش از یک ابر گرد و غبار پشت سر خود بگذارید. اگر می بینید که از لوله اگزوز خود دود می آید، می تواند نشان دهنده این باشد که ماشین شما نیاز به تعویض روغن دارد.

خروج دود آبی نشان دهنده ی روغن سوزی است و خروج دود سیاه نشان دهنده ی مشکل موتوری است.

6.لرزش های غیرعادی

اگر متوجه لرزش های غیرعادی در وسیله نقلیه خود شدید، همیشه دلیلی برای نگرانی است. اگر خودروی شما در حین دور کار می لرزد، رفع آن ممکن است به سادگی تعویض روغن باشد. البته، بهتر است ارتعاشات را به مکانیک خود بگویید امکان احتمال مشکلات دیگری از موتور نیز می باشد.

7.بوی سوختگی

اگر متوجه بوی سوختگی در داخل ماشین خود شدید، این یک علامت هشدار دهنده است که چیزی درست نیست. اغلب به گرم شدن بیش از حد موتور شما مربوط می شود. اگر روغن کافی ندارید یا کثیف است، موتور را خنک نگه نمی‌دارد. بوی سوختگی داخل ماشین شما نیز می تواند نشان دهنده نشت روغن باشد. در هر صورت، قبل از اینکه به موتور شما آسیبی وارد شود، باید فوراً به یک متخصص خودرو و یا نمایندگی های خودرو نشان دهید.

8.شما بسیار سفر می کنید

اگر به دلیل سفر طولانی، کیلومترهای بیشتری را روی خودرو گذاشته‌اید، باید زودتر از حد انتظار برای تعویض روغن برنامه‌ریزی کنید. همچنین ممکن است بخواهید قبل از اینکه به یک سفر جاده ای در سراسر کشور بروید، روغن را تعویض کنید تا مطمئن شوید که وسیله نقلیه شما سالم است. به عنوان یک قاعده کلی، هر چه بیشتر رانندگی کنید، بیشتر اوقات نیاز به تعویض روغن دارید.

حتما بخوانید:  بهترین برند روغن موتور در بازار ایران

9.دنده های شما به درستی تعویض نمی شود

چه اتوماتیک و چه دستی رانندگی کنید، دنده ها باید در داخل موتور جابجا شوند تا بتوانید شتاب و سرعت بگیرید. اگر در تعویض دنده متوجه چیز غیرعادی شدید، ممکن است روغن شما نیاز به تعویض داشته باشد.

10.چرا ماشین شما به تعویض منظم روغن نیاز دارد؟

ممکن است وسوسه شوید که تعویض روغن خودروی خود را نادیده بگیرید یا به تعویق بیندازید، اما تعمیر و نگهداری منظم ضروری است. این کار مسافت پیموده شده بنزین وسیله نقلیه شما را بهبود می بخشد، انتشارات مضر را کاهش می دهد، عمر موتور شما را افزایش می دهد و منجر به عملکرد بهتر موتور می شود. همچنین از هزینه های بسیار زیاد به جهت نادیده گرفتن تعویض روغن صرفه جویی میکنید.

زمان تعویض روغن

اگر مطمئن نیستید که آیا نیاز به تعویض روغن دارید یا خیر، احتمالاً تعویض آن ایمن تر است. هیچ اشکالی برای تعویض روغن خودروی شما وجود ندارد و بهتر است که ایمن باشید تا متاسف باشید. اکثر خودروها هر 5000 کیلومتر به تعویض روغن نیاز دارند. اگر وسیله نقلیه جدیدتری رانندگی می کنید، ممکن است بتوانید 6000 کیلومتر یا شش ماه صبر کنید، هر کدام زودتر اتفاق بیفتد. تعویض منظم روغن یک راه عالی برای جلوگیری از تعمیرات و خرابی های گران قیمت خودرو در آینده است.

جهت مشاوره و راهنمایی تعویض روغن خودرو می توانید با شماره های موجود در سایت بخش “درباره ما” مراجعه کرده و روغن مورد نیاز خود را تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *