اسپری و مکمل بنزین, روغن ترمز, روغن موتور, ضدیخ و ضدجوش, فیلتر روغن, متفرقه

چگونه خودرو خود را به بهترین شکل تعمیر و نگه داری کنیم

چگونه خودرو خود را به بهترین شکل تعمیر و نگه داری کنیم.

چگونه خودرو خود را به بهترین شکل تعمیر و نگه داری کنیم

 

چگونه خودرو خود را به بهترین شکل تعمیر و نگه داری کنیم

اگر زمانی که در خانه زندگی می‌کردید به ماشین دسترسی داشتید، به احتمال زیاد والدینتان مراقب تعمیر و نگهداری آن بودند، یا یادآوری می‌کردند که چه زمانی آن را برای سرویس تحویل بگیرید.

وقتی خودتان هستید، تعمیر و نگهداری ماشین مسئولیت شما می شود.

بله، ممکن است پرهزینه و وقت گیر باشد، اما سرمایه گذاری که امروز انجام می دهید باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود.

مانند یک سوم دانشجویانی نباشید که کمتر از دو بار در سال روغن خودروی خود را تعویض می کنند، زیرا آنها به سادگی این کار را فراموش می کنند.

ماشین شما به طور جادویی از خودش مراقبت نمی کند، به تعمیر و نگهداری منظم خودرو عادت کنید،  لاستیک های خود را بچرخانید یا روغن خودرو خود را تعویض کنید.

در این مقاله شما را با برخی از کارهای ابتدایی که باید انجام دهید تا مطمئن شوید که خودروی شما در بهترین حالت قرارگیرد آشنا می کنیم.

سه کاری که  برای داشتن خودرو سالم باید انجام دهیم.

به جای ایستادن پشت پمپ بنزین و خواندن تبلیغات کارت اعتباری در حالی که منتظر پر شدن باک خود هستید، از آن زمان استفاده کنید تا با انجام سه کار ساده، خودروی خود را سریع چک آپ کنید (و تمیز کنید):

1. شیشه جلو را تمیز کنید:

شیشه جلوی کثیف و پر از حشرات یک خطر ایمنی است، زیرا دید شما را از جاده پنهان می کند، بنابراین به طور منظم آن را تمیز کنید.

با استفاده از قسمت اسفنجی اسکاج در پمپ بنزین، تمام شیشه جلو را با شیشه شو آغشته کنید. سپس گیره را از وسط شیشه جلو به طرفین بکشید و رگه های باقی مانده را با کشیدن آن از بالا به پایین تمام کنید.

این امر به ویژه پس از یک رانندگی طولانی در بزرگراه که شیشه جلوی شما پر از لاشه حشرات است، اهمیت بیشتری پیدا می کند و استفاده از مایع لباسشویی و برف پاک کن ها برای پاک کردن آنها فقط یک آشفتگی بزرگ و لکه دار ایجاد می کند که دید شما را بیش از پیش مخفی می کند.

اگر چراغ‌های جلوی شما کثیف است، آن‌ها را هم فشار دهید، برف پاک کن های شما نیز در تمیز نگه داشتن شیشه جلو نقش دارند.

 

2. فشار باد لاستیک ها را بررسی کنید:

حفظ فشار مناسب تایر، شما را ایمن نگه می‌دارد کمی از لاستیک ها  به درستی باد نشده اند – و این ممکن است به معنای باد کردن بیش از حد یا کم باد بودن باشد – مانند لاستیک هایی که فشار صحیح دارند، آن ها را کنترل نکنید یا متوقف نکنید. آنها همچنین احتمال ضربه را افزایش می دهند. بعلاوه، لاستیک هایی با فشار صحیح عمر طولانی تری دارند و راندمان سوخت شما را افزایش می دهند.

حتما بخوانید:   بررسی عوامل موثر در انتخاب و خرید روغن ترمز با کیفیت

 

شما اغلب فشار لاستیک توصیه شده وسیله نقلیه خود را روی برچسبی در داخل درب سمت راننده خواهید دید. تولیدکنندگان خودرو زمان زیادی را صرف این عدد می کنند و این همان چیزی است که شما باید از آن استفاده کنید.

فشار لاستیک چیزی است که باید مراقب آن باشید، زیرا با کاهش کیلومترها تایرها و نوسان دما، دائماً تغییر می کند. به همین دلیل بسیار مهم است که آن را به طور منظم بررسی کنید و در صورت نیاز هوا اضافه کنید. برخی از کارشناسان می گویند که باید این کار را در هر بار پر کردن گاز انجام دهید، اما همانطور که در مورد بررسی روغن، هر بار دیگر پر کردن باید به اندازه کافی باشد تا قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ، کمبودها را برطرف کنید.

چک کردن باد لاستیک کمتر از دو دقیقه طول می کشد، در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

برای خواندن دقیق، همیشه فشار تایرها را زمانی که لاستیک‌هایتان «سرد» هستند، چک کنید، یعنی قبل از اینکه روی آن‌ها رانندگی کنید. من فقط وقتی صبح در پمپ بنزینی که کمتر از یک مایل از خانه ام فاصله دارد، فشار لاستیک هایم را چک می کنم. اگر مدتی در اطراف رانندگی کرده اید، قبل از بررسی فشار، اجازه دهید تایرها حداقل چهار ساعت استراحت کنند.

فشار باد لاستیک توصیه شده برای خودروی خود را بیابید (مطابق تصویر بالا در دفترچه راهنمای مالک و روی پانل داخل درب سمت راننده آمده است).

همیشه تایرها را تا این سطح توصیه شده پر کنید، صرف نظر از مارک لاستیک، و نه حداکثر PSI موجود در دیواره جانبی لاستیک – این عدد نشان دهنده حداکثر فشاری است که تایر برای حمل سنگین ترین بار نیاز دارد، نه PSI ایده آل لاستیک.

فشار باد لاستیک را با فشار سنج تایر چک کنید و در صورت نیاز پر کنید.

3. سطح روغن را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را پر کنید:

روغن موتور برای عملکرد خودروی شما ضروری است. مهمترین کار آن این است که تمام قطعات متحرک موتور شما را روغن کاری کند تا آنها ساییده نشوند و خود را دچار اختلال نکنند. همچنین گرما را از چرخه احتراق دور می کند و تمام محصولات جانبی بد احتراق را به دام می اندازد و آن را به فیلتر روغن می فرستد. اگر موتور شما روغن کافی نداشته باشد، خودروی شما در معرض خطر کاپوت قرار دارد.

برای اطمینان از اینکه ماشین شما همیشه روغن کافی دارد، مهم است که عادت کنید به طور منظم آن را چک کنید. احتمالاً دفترچه راهنمای مالک شما توصیه می کند که این کار را در هر بار پر کردن گاز انجام دهید، اما هر مورد دیگر معمولاً کافی است.

حتما بخوانید:   10 خودروی جدید که در سال 2023 عرضه می‌شوند!

بررسی سطح روغن خودرو بسیار آسان است، تنها چیزی که نیاز دارید یک دستمال کاغذی تمیز، نور کافی و حدود سه دقیقه وقت است، شما باید این کار را برای آخرین بار ذخیره کنید زیرا باید حدود پنج دقیقه بعد از خاموش کردن موتور صبر کنید تا روغن دوباره در تابه تخلیه شود:

 

قبل از اینکه سطح روغن خود را بررسی کنید، مطمئن شوید که خودروی شما در سطح زمین صاف قرار دارد تا خوانش دقیقی داشته باشید، نشانگر موتور خود را پیدا کنید.

 

سپس میله اندازه گیری را بیرون بکشید.

 

و آن را با دستمال کاغذی پاک کنید، و مراقب باشید که روغن با سطح پوستتان برخورد نکند چون برخی روغن‌ها سرطان‌زا می‌باشند، و سپس بعد این مرحله میله را مجدد به مخزن روغن وارد کنید.

 

اکنون، ما در واقع سطح روغن را بررسی می کنیم، میله را دوباره بیرون بکشید.

اما برای نگاه کردن آن را وارونه نکنید، این باعث می شود روغن به سمت بالا حرکت کند و خواندن شما را خراب می کند.

نشانگر دو علامت در پایین خواهد داشت، آنها معمولاً خطوط یا سوراخ هایی در میله هستند.

مال من دو تا سوراخ داره سطح روغن را می توان با نگاه کردن به جایی که قسمت روغنی به پایان می رسد و قسمت خشک شروع می شود، خواند.

اگر خط سیال بین دو علامت قرار دارد، نشانه خوبی است ولی اگر زیر علامت پایین است، باید مقداری روغن اضافه کنید، هرگز نباید بیش از یک کوارت را در یک زمان بدون رانندگی و خواندن مجدد سطح روغن اضافه کنید، روغن زیاد برای موتور خوب نیست.

اکثر خودروها به گونه ای طراحی شده اند که بین تعویض ها مقداری روغن مصرف کنند و بسیاری از سازندگان میزان مصرف یک لیتر در هر 1000 مایل را عادی می دانند. برخی از خودروها به دلیل نشتی یا به دلیل سوختن روغن موتور همراه با بنزین بیش از آن ضرر می کنند.

اگر می خواهید هر 500 مایل یا بیشتر یک لیتر روغن اضافه کنید، باید خودروی خود را در اسرع وقت ببرید تا از نظر نشتی خارجی و داخلی بررسی شود.

از برنامه تعمیر و نگهداری پیشنهاد شده در کتابچه راهنمای مالک خودرو خود پیروی کنید

وسیله نقلیه شما همچنین به کارهای تعمیر و نگهداری نیاز دارد که کمتر انجام می شوند، اما برای اجازه دادن به خودروی شما برای زندگی طولانی و پربار بسیار حیاتی هستند. این وظایف عبارتند از تعویض روغن، چرخش لاستیک، تعویض مایع گیربکس و موارد مشابه.

از برنامه تعمیر و نگهداری توصیه شده توسط فروشنده یا مکانیک پیروی نکنید، آنها اغلب به شما پیشنهاد می کنند که تعمیراتی را انجام دهید که واقعاً به آن نیاز ندارید. برای مثال، اکثر فروشگاه‌های خدمات سریع روغن‌کاری و نمایندگی‌ها توصیه می‌کنند که خودروی خود را برای تعویض روغن هر 3000 مایل به همراه داشته باشید، علیرغم این واقعیت که اکثر موتورهای مدرن برای کارکردن 5000 مایل قبل از نیاز به یکی طراحی شده‌اند. مثال دیگر تعویض مایع خنک کننده است، بسیاری از مکانیک ها توصیه می کنند که هر 30000 مایل آن را تعویض کنید، اما بسیاری از وسایل نقلیه تا زمانی که به چهار برابر آن نرسند به این خدمات نیاز ندارند. و پس از علامت 120k، سازندگان اغلب توصیه می کنند که مایع خنک کننده فقط هر 60000 مایل تعویض شود.

حتما بخوانید:   نحوه تعویض فیلتر روغن در منزل👷🏽

دفترچه راهنمای مالک خود را بیرون بیاورید. باید بخشی وجود داشته باشد که در آن برنامه تعمیر و نگهداری توصیه شده توسط سازنده لیست شود، که به شما می گوید هر چند وقت یکبار روغن خود را تعویض کنید، لاستیک ها را بچرخانید، مایعات و قطعات را تعویض کنید. اگر نمی توانید دفترچه راهنمای مالک را پیدا کنید، یک جستجوی سریع در گوگل آن را نشان می دهد. با پیروی از برنامه نگهداری ایده آل وسیله نقلیه خود، می توانید از بازرسی ها، تعمیرات و تعویض های پرهزینه جلوگیری کنید و خودروی خود را برای سالیان متمادی حفظ کنید.

ماشین خود را تمیز نگه دارید

علاوه بر انجام تعمیر و نگهداری منظم، یکی دیگر از بخش های مهم مراقبت از ماشین شما تمیز نگه داشتن آن است.

 

1. ماشین خود را به طور منظم بشویید:

خودروهای ما هر روز در معرض آفتاب، نمک، چربی و خاک، باران اسیدی، دود، شیره درختان، حشرات مرده و بدتر از همه، ترکیب اسیدی بمب مدفوع پرندگان قرار می‌گیرند. این چیزها رنگ را از بین می‌برند و به محض اینکه از بین رفت، فلز ماشین شما را می‌خورند.

در حالی که عدم شستن خودرو منجر به آسیب فوری نمی شود، با گذشت زمان این عناصر خودرو شما را می‌خوردند.

چگونه خودرو خود را به بهترین شکل تعمیر و نگه داری کنیم.

هر چند وقت یکبار باید ماشین خود را بشویید؟

بستگی دارد! مکان و آب و هوا دو عامل بزرگ در تعیین فرکانس هستند. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آلودگی و نمک دریا در هوا زیاد است، باید آن را دو یا سه بار در ماه بشویید. اگر در داخل کشور و در منطقه ای با آلودگی کم زندگی می کنید، یک بار در ماه کارواش کفایت می کند. در طول زمستان، به دلیل برف، نمک و گل و لای که هنگام رانندگی در جاده های یخ زده جمع می شود، ممکن است نیاز داشته باشید که ماشین خود را بیشتر از تابستان بشویید.

فراموش نکنید که بعد از شستن ماشین خود جزئیات آن را بنویسید!

 

چگونه خودرو خود را به بهترین شکل تعمیر و نگه داری کنیم.

2. از داخل ماشین خود به عنوان سطل زباله استفاده نکنید:

داخل ماشین شما یک سطل زباله نیست، پس مثل یک ماشین با آن رفتار نکنید.

عادت کنید که به طور مرتب ماشین خود را تمیز کنید تا دائماً شبیه زباله نباشید، تمیز و مرتب نگه داشتن فضای داخلی خودرو می تواند استرس را در زندگی شما کاهش دهد و تجربه رانندگی را لذت بخش تر کند. همچنین، هرگز نمی دانید چه زمانی مسافران غیرمنتظره خواهید داشت، با تمیز نگه داشتن خودروی خود، هرگز مجبور نخواهید بود که با خجالت بگویید: «متاسفم برای به هم ریختگی» در حالی که دیروز پوست تخمه‌ها را از روی صندلی سرنشین پاک کردی.

 

 

 

 

با روغن موتور پارس چگونه خودرو خود را به بهترین شکل تعمیر و نگه داری کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *