روغن ترمز

زمان تعویض روغن ترمز خودرو های مختلف و نشانه ها

زمان تعویض روغن ترمز خودرو های مختلف و نشانه های آن روغن موتور پارس

زمان تعویض روغن ترمز خودرو های مختلف و نشانه های آن

 

زمان تعویض روغن ترمز خودرو های مختلف و نشانه های آن

زمانی که اقدام به خرید خودرو می کنیم. در واقع نیمی از مسیر را پیموده ایم و بقیه مسیر مربوط به حفظ، مراقبت و نگه داری از خودرو می باشد که این امر خیلی به خود ما بستگی دارد. یکی از بخش های خودرو که خیلی حائز اهمیت می باشد. و نقش حافظ جان رانندگان و سرنشینان از سلامت این بخش تامین می شود قسمتی است که به آن سیستم ترمز می گویند.

سیستم ترمز با سیالی به نام روغن ترمز کار می کند. که در کشور ایران برند های داخلی و خارجی زیادی وجود دارد. که ما در این مقاله به کمک متخصصان روغن موتور پارس با بیش از 50 سال سابقه درخشان در زمینه مشاوره و فروش و همچنین نمایندگی انحصاری فروش انواع برند لوازم خودرو در استان هرمزگان و 7 استان دیگر علاوه بر معرفی بهترین روغن ترمز، زمان تعویض روغن ترمز خودرو های مختلف و نشانه های تعویض روغن ترمز شما را راهنمایی می کنیم.

 

 

زمان تعویض روغن ترمز روغن موتور پارس

سیستم ترمز خودرو

در خودرو بخش های مختلفی وجود دارند که کارایی صحیح سیستم ترمز چه به صورت مستقیم چه غیر مستقیم اثر می گذارد. و سیستم ترمز بدلیل اهمیت زیادی که دارد باید به خوبی مورد مراقبت و نگه داری قرار گیرد.

سیستم ترمز برای راننده در اتاق خودرو به شکل یک پدال در زیر پای راننده تعبیه شده است. در واقع همانطور که در بخش قبلی توضیح دادیم سیستم ترمز خودرو با روغن ترمز کار می کند.

زمانی که راننده با پای خود پدال ترمز را فشار می دهد. نیروی با فشار به ترمز های عقب و جلو خودرو اعمال می شود که باعث توقف خودرو می شود. پس یکی از راه های مراقبت از سیستم ترمز خودرو تعویض دوره ای روغن ترمز و استفاده از روغن ترمز مرغوب و با کیفیت است.

امروزه به دلیل نوسانات بازار در فروشگاه های حضوری و حتی فروشگاه های اینترنتی دیگر شاهد افزایش قیمت نجومی لوازم مصرفی خودرو به خصوص روغن موتور، روغن ترمز و حتی فیلتر کابین، فیلتر هوا، فیلتر روغن شده ایم.

ولی فروشگاه اینترنتی و حضوری روغن موتور پارس به دلیل نمایندگی انحصاری و سابقه 50 سال خرید از شرکت های معتبر مانند کاسپین، اسپیدی، سرکان، بهران، هراز و غیره. با قیمت شرکت این محصولات را با ضمانت اصالت کالا به شما عرضه می کند.

حتما بخوانید:   خرید روغن ترمز در بندرعباس

 

 

انواع مختلف روغن ترمز روغن موتور پارس

 

انواع مختلف روغن ترمز

برای هر راننده و هر فردی که خودروی شخصی دارد لازم است که با انواع شماره های روغن ترمز آشنا باشد.

در واقع برای روغن ترمز سه شماره مختلف وجود دارد که هریک باهم متفاوت است.

این شماره ها نشان دهنده نقطه جوش، میزان جذب رطوبت و غیره می باشد.

  • DOT3: یکی از متداول ترین نوع روغن ترمز در بازار و خودرو ها می باشد. که از ویژگی های آن این است که بر پایه گلیکول، توانایی جذب رطوبت از هوا و کمترین نقطه جوش می باشد.

 

  • DOT4: تنها تفاوتی که DOT4 با DOT3 دارد نقطه جوش آن ها می باشد که نقطه جوش DOT4  بالاتر می باشد که همین امر باعث کارآمدتر بودن روغن با شماره DOT4 و همچنین استفاده بیشتری در خودرو ها می شود.

 

  • DOT5: در واقع می توان بزرگترین تفاوت DOT5 با دو مورد قبلی این است کهDOT5 بر پایه سیلیکون است و DOT4 و DOT3  بر پایه گلیکول می باشند. از ویژگی های این شماره عدم جذب آب و نقطه جوش بالاتر نسبت به دو شماره قبلی است و به همین دلیل در وسایل نقلیه جاده ای از DOT5 استفاده نمی شود.

 

 

زمان تعویض روغن ترمز چگونه است؟ روغن موتور پارس

 

زمان تعویض روغن ترمز چگونه است؟

کی روغن ترمز ماشینم رو عوض کنم؟!

سوالی است که همه مالکان خودرو از خودشان می پرسند که چه زمان باید روغن ترمز خودروی خود را عوض کنند.

برای اطلاع از اینکه زمان تعویض روغن ترمز چه زمانی است. باید بدانیم میزان روغن ترمز ما در چه وضعیتی قرار دارد. برای اطلاع از وضعیت روغن ترمز باید پی در پی آن را به طور منظم بررسی کنید.

چک کردن روغن ترمز کار سختی نیست و با بالا زدن کاپوت خودرو و باز کردن مخزن روغن ترمز می توانیم به آسانی بررسی کنیم وضعیت روغن ترمز ما در چه وضعیتی است که اگر سطح روغن ترمز ما پایین تر از حد معمول و استاندارد است باید روغن ترمز مناسب را به آن اضافه کنید یا اگر با نشتی مواجه شدید آن را کنترل کنید.

زمان تعویض روغن ترمز به عوامل مختلفی نظیر مدل و نوع خودرو، نحوه رانندگی، شرایط محیطی، نوع روغن ترمزی که دارید استفاده می کنید بستگی دارد.

البته شما برای اطلاع دقیق از زمان تعویض روغن می توانید به دفترچه راهنمایی خودرو مراجعه کنید.

 

زمان تعویض روغن ترمز پراید

خودروی پراید یکی از متداول ترین و محبوب ترین خودرو های ایرانی برند سایپا می باشد. که قشر متوسط جامعه از آن استفاده می کنند. بنابراین بسیار اهمیت دارد که از مشخصات فنی و زمان تعویض روغن ترمز پراید این خودرو بسیار پرفروش و محبوب آگاهی داشته باشیم.

کارشناسان روغن موتور پارس معتقدند به صورت تقریبی پس از طی مسافتی به اندازه  50 هزار کیلومتر باید روغن ترمز تعویض گردد. البته بدلیل تولید مدل های خودرو های مختلف پراید توسط شرکت سایپا شما می توانیداطلاع دقیق درباره این بازه زمانی به دفترچه راهنمای ماشین خود رجوع کنید.

حتما بخوانید:   چگونه خودرو خود را به بهترین شکل تعمیر و نگه داری کنیم

زمان تعویض روغن ترمز 206

خودرو 206 یکی از محبوب ترین و زیباترین طراحی برای جوانان بین خودرو های تولید داخل را دارد.     درباره تعویض روغن ترمز خودرو 206 کارشناسان روغن موتور پارس معتقدند به صورت تقریبی پس از طی مسافتی به اندازه 40 الی 50 هزار کیلومتر باید روغن ترمز تعویض گردد. البته بدلیل تولید مدل های خودرو های مختلف خودرو 206 توسط شرکت ایرانخودرو شما می توانید برای اطلاع دقیق درباره این بازه زمانی به دفترچه راهنمای ماشین خود رجوع کنید.

نکته مهم دیگر در مورد تعویض روغن ترمز خودرو شرایط آب و هوایی است.

اگر شما در مناطق شمالی و سرد با رطوبت بالا زندگی می کنید، بهترین کار این است طی بازه مسافت20 تا 25 هزار کیلومتر اقدام به تعویض روغن ترمز خودروی خود کنید. که این یکی از نشانه تعویض روغن ترمز رنگ روغن ترمز می باشد.

که اگر رنگ روغن ترمز شفافیت خود را ازدست داده باشد و به رنگ کدر تبدیل شده باشد  بدون در نظر گرفتن مسافت پیموده شده به تعویض روغن بپردازید.

زمان تعویض روغن ترمز تیبا

در سال های اخیر شاهد محبوبیت بی حد و اندازه این خودرو از شرکت سایپا بودیم، خودوری تیبا یکی از پرفروش ترین و محبوب ترین خودرو های شرکت سایپا به حساب می آید.

اگر شما خودروی تیبا دارید و می خواهید بدانید که زمان تعویض روغن ترمز تیبا چه زمانی است. لازم است بدانید زمان تعویض روغن ترمز تیبا پس از طی مسافت 60 هزار کیلومتر یا هر دوسال باید روغن ترمز خود را عوض کنید.

در واقع چیزی که در پارگراف قبلی خواندید زمان تعویض روغن ترمز تیبا خودروی محبوب اکثر جوانان می باشد.

حال اگر شما به صورت هیجانی و خیلی بد با خودروی خود رانندگی می کنید و اکثر اوقات پای شما روی پدال گاز و ترمز است و یا اگر در محیطی با شرایط بد آب و هوایی و رطوبت بالا زندگی می کنید. لازم است پیش از زمان عنوان شده روغن ترمز تیبا را بررسی و عوض کنید.

زمان تعویض روغن ترمز ساینا

یکی از زیباترین خودرو های شرکت سایپا که محبوبیت خاص و آپشن های زیادی را نسبت به خودرو های هم رده خود دارد ساینا ساخت شرکت سایپا می باشد.

از نکات مثبت خودرو ساینا این است که مجهز به ترمز ABS  و سیستم EBD می باشد.

طبق نظر کارشناسان و متخصصان روغن موتور پارس روغن ترمز مناسب و بهترین روغن ترمز ساینا با شماره DOT3 می باشد. و همچنین کارشناسان و متخصصان روغن موتور پارس پس از طی 50 سال تجربه و مشاوره در خرید و فروش لوازم مصرفی خودرو پیشنهاد می کنند هر 40 هزار کیلومتر روغن ترمز خودرو ساینا باید تعویض گردد. اگر زمان تعویض روغن ترمز ساینا کمی عقب بیافتد خسارت های زیادی به سیستم ترمز خودروی ساینا وارد می شود.

زمان تعویض روغن ترمز ال 90

خودرو ال 90 یکی از قوی ترین و روان ترین خودرو ها بین دیگر خودرو های ملی و داخلی می باشد.

حتما بخوانید:   آشنایی با قطعات مختلف زیر کاپوت خودرو🚘

نظر متخصصان  فروشگاه روغن موتور پارس در مورد زمان تعویض روغن ترمز ال 90 این است که تعویض روغن ترمز ال 90 هر 60 هزار کیلومتر یا هر دوسال یک بار روغن ترمز ال 90 تعویض گردد.

توصیه متخصصان و کارشناسان سایت روغن موتور پارس را در مورد زمان تعویض روغن ترمز ال 90 جدی بگیرید. در صورت عدم تعویض به موقع روغن ترمز ال90 باعث خسارت های سنگینی برای شما می شود.

زمان تعویض روغن ترمز ساندرو

خودرو ساندرو از خانواده ای خودروی ال 90 می باشد فقط تنها از نظر ظاهری حالت هاچ بک شده خودروی ال 90 است سازندگان خوردوی ساندرو ترمزی بسیار قوی و با کیفیت در خودروی ساندرو به کار برده اند که به ندرت دچار مشکل می شود.

توصیه متخصصان فروشگاه اینترنتی روغن موتور پارس در مورد زمان تعویض روغن ترمز ساندرو این است که هر 50 الی هر 60 هزار کیلومتر روغن ترمز ساندرو تعویض گردد.

نکته بسیار مهمی که کارشناسان روغن موتور پارس برای تمام مشتریان خود شایان ذکر هستند. این است که می توان از روغن های با شماره DOT3  و DOT4 در خودروی ساندرو استفاده کرد. این نکته نشان دهنده کیفیت بالای سیستم ترمزی قوی خودروی ساندرو می باشد.

4 نشانه کم بودن روغن ترمز

  1. مشکلات لنت ترمز

یکی از بخش های سیستم ترمز لنت نام دارد. که مشکل لنت خود را به صورت صدا های بلند از لنت و درست کار نکردن لنت ترمز نشان می دهد.

  1. شنیدن صدا های ناهنجار

شنیدن هر گونه صدای جیغ و عجیب و غریب از خودرو خود نشان دهنده خرابی روغن ترمز یا مشکل در سیستم ترمز خودروی شماست پس هرچه سریع تر بخش ترمز خودروی خود را بررسی کنید.

  1. مشکلات پدال ترمز

مشکل پدال ترمز که یکی از آسان ترین راه های تشخیص کم بودن روغن ترمز است خود را به صورت سفتی بیش از حد پدال و یا نرمی بیش از حد پدال نمایش می دهد. اگر شما در پدال ترمز ماشین خود این دو حالت را احساس کردید بهتر است هر چه سریع تر روغن ترمز ماشین خود را عوض کنید.

  1. بوی سوختگی

یکی از رایج ترین راه های تشخیص خرابی روغن ترمز یا خرابی ترمز خودرو انتشار بوی سوختگی از خودروی شماست. پس اگر بوی سوختگی از خودروی خود احساس کردید سریعا دست به تعویض روغن ترمز بزنید.

سخن پایانی

در این مقاله بارها عنوان شد که مدت زمان تعویض روغن ترمز نکته ای بسیار مهم است. که متاسفانه توسط دارندگان خودرو به راحتی فراموش و نادیده گرفته می شود

همچنین در این مقاله گفته شد که روغن ترمز نقش فرشته نجات و حافظ سلامتی سرنشینان و خودروی دلبند شماست. بنابرین فاسد شدن و کمبود روغن ترمز خودروی خود را جدی بگیرید چون می تواند باعث بروز مشکلات سنگین و جبران ناپذیری برای شما، سرنشینان و خودروی شما شود.

در این مقاله نیز طبق کارشناسی و تخصص 50 ساله متخصصان روغن موتور پارس بهترین زمان برای تعویض روغن ترمز در خودرو های پراید، تیبا، ساینا، ال ۹۰، پژو ۲۰۶ و ساندرو را منحصرا توضیح دادیم.

اگر نام خودروی شما بین این 6 خودرو نبود می توانی برای اطلاع از بهترین زمان برای تعویض روغن ترمز  و نوع روغن ترمز خودروی خود به دفترچه راهنمایی آن مراجعه کنید یا با متخصصان ما تماس حاصل نمایید.

در نهایت از همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم.

 

1 دیدگاه در “زمان تعویض روغن ترمز خودرو های مختلف و نشانه ها

  1. mehdi nj گفت:

    بسیار کاربردی ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *